Kuumtöötlemine

Nõuetekohase puidust pakkematerjali kasutamine aitab piirata puidukahjurite levikut.

Vältimaks puidukahjurite levikut, peavad Euroopa Liidu piire ületavas kaubavahetuses kasutatavad puidust kaubaalused olema töödeldud vastavalt Rahvusvahelisele Fütosanitaarmeetmete Standardile ISPM15 ja nende päritolu tuvastamiseks olema ka vastavusmärgiga märgistatud.

Olenemata kasutatavast töötlemisviisist peavad kaubaalused olema toodetud kooritud puidust. Kõnealune standard lubab eraldi asetsevaid ja selgelt eristatavaid väikesi kooretükke, kui need on:

  • vähem kui 3 cm laiad (hoolimata pikkusest) või
  • laiemad kui 3 cm, kui üksiku kooretüki kogupind on väiksem kui 50 cm²

Kaubaalused koosnevad küll mitmetest erinevatest komponentidest, loetakse see siiski üheks tervikuks ja märgistatakse vastavalt. Eelistatavalt kahel vastasküljel. Kaubaalused võivad olla valmistatud nii töödeldud puidust kui töödeldud puitmaterjalist, mis enam töötlemist ei vaja. Näiteks pressitud saepurust kuubikud ja vineer.

Kuumtöötlemine (töötlemise kood märgistusel: HT)

Puidust pakkematerjali kuumutatakse vastavalt aja-temperatuuri graafikule, mille puhul miinimumteperatuuri 56 °C hoitakse 30 järjestikuse minuti jooksul läbi puidu kogu profiili, sealhulgas koor.

Kuumtöödeldud pakkematerjali korduvkasutamine

Puidust pakkematerjal, mis on töödeldud ja märgistatud vastavalt standardile ISPM15 ja mida ei ole parandatud, uuendatud või muul viisil muudetud, ei vaja selle kasutusaja jooksul korduvat töötlemist või märgistamist.

Korduvtöötlemise korral tuleb kõik varasemad märgistused eemaldada (nt värviga katmise või lihvimise teel). Pärast korduvtöötlemist tuleb paigaldada uus märgistus vastavalt standardile.

Kuumtöödeldud pakkematerjali parandamine

Kuumtöödeldud pakkematerjali parandamisel võib sellest või selle komponentidest asendada kuni ühe kolmandiku. Parandamisel peab tagama, et parandamisel kasutatakse ainult kuumtöödeldud puitu. Kui parandamiseks kasutatakse töödeldud puitu, tuleb iga lisatud osa eraldi märgistada vastavalt käesolevale standardile.

Mitut erinevat märgistust kandev puidust pakkematerjal võib tekitada probleeme puidust pakkematerjali päritolu kindlaksmääramisel ja seetõttu võib riigiti olla piiratud erinevate märgistuste arv ning nõutakse puidust pakkematerjali parandamisel eelnevate markeeringute eemaldamist, korduvat töötlemist ning seejärel uue märgistuse paigaldamist.

Uuendatud puidust pakkematerjal

Kui enam kui üks kolmandik puidust pakkematerjalist või selle komponentidest on asendatud, loetakse pakkematerjal uuendatuks.

Uuendatud puidust pakkematerjalilt tuleb kõik varasemad markeeringud eemaldada. Pakkematerjal korduvtöödelda ja seejärel uuesti markeerida.

Märgistus ja selle kasutamine

Märgistuse suurus, kasutatud kirja liik ja tähise asend võivad erineda, kuid selle suurus peab olema küllaldane, et see oleks kontrollijatele ilma abivahenditeta nii nähtav kui loetav. Märgistus peab olema kujult kas risttahukakujuline või täisnurkne ning asuma piirjoone sees, milles paiknev vertikaaljoon eraldab IPPC sümboli tähise teistest komponentidest. Vastavusmärk peab olema:

  • Ühevärviline
  • Selgelt eristatav ja loetav
  • Vee- ja kulumiskindel
  • Mitteteisaldatav

Vastavusmärgil ei tohi kasutada punast ega oranži värvi. Neid värve kasutatakse ohtlike kaupade märgistamiseks. Vastavusmärk ei tohi olla käsitsi joonistatud.

Vastavusmärgil on:

Vastavusmark
  • Rahvusvaheliselt tunnustatud sümbol (viljapea koos IPPC tähisega)
  • EE-riigi tähis (ISO kahetäheline riigitähis)
  • 3460- ettevõtte taimetervise registrikande number
  • HT- asjakohane töötlemisviisi tähis